Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Moravického fotbalu

 

Úvahy o založení fotbalového klubu vznikly v čase, kdy obec Moravice budovala nové fotbalové hřiště. Několik místních fotbalistů hrálo v Melči a v Litultovicích. Na společné schůzce, kterou inicioval místní učitel a sportovec Josef Geryk se rozhodlo, že se přihlásíme v roce 1974 na podzim do okresní soutěže.

 

 

Hráči Josef Geryk, Stanislav Hendrych, Josef Knob a František Ausficír, kteří hráli za Melč  a  Břetislav Kocián, Ladislav Jedlička, Jan Bejdák a Vinco Bejdák, kteří hráli za Litultovice  přestoupilo do nově založeného fotbalového klubu TJ Moravice.

 

Tito členové tvořili základ mužstva. Kádr se postupně rozrůstal o  další mladé hráče.

Moravice v té době něměla vlastní fotbalové hřiště, takže první ročník jsme odehráli na hřišti v Melči. Sezóna nebyla špatná až na utkání s Melčem, kde jsme prohráli 10:1 jsme ostatní zápasy odehráli se slušným výsledkem. Snaha a elán nahrazovaly nezkušenost. Klubová barva byla modro – bílá. Hrálo se prakticky bez trenéra a mužstvo vedli zkušenější hráči. Výsledky nebyly ani v následujících letech špatné. Kádr se stabilizoval a herně vyzrával.

 

V roce 1976 se dokončilo hřiště v Moravici a hráči mohli již hrát doma. Podmínky nebyly ideální a muselo se často improvizovat. Šatny byly nejprve na Národním výboru, posléze na pile a v Unimo buňkách. Přišly i roky, kdy nebylo dostatek hráčů a mužstvo se umísťovalo na spodních místech tabulky. Díky nadšení a obětavosti řady členů TJ Moravice se fotbal v naší obci zachoval. Jmenovitě lze vyzvednout  p. Miroslava Víchu, Josefa  Knoba, Lubomíra Víchu, Josefa Ruckého,  Ladislava Jedličku,  Břetislava Kociána, Rudolfa Maretha, Jana Bejdáka, Karola Bejdáka, Františka Bejdáka, Tibora Zaťka, Josefa Sedláčeka, Františka Ausficíra, Karla Bakotu, Rudolfa Štefkeho  a mnoho dalších, kteří v průběhu dalších let doplňovali naše mužstvo.

 

Fotbalisté byli aktivní, zúčastňovali  se prvomájových oslav, brigád, pořádali zájezdy, zábavy, turnaje a jiné sportovní aktivity ( volejbal, hokej, stolní tenis ).

 

V mužstvu se objevili noví talentovaní hráči. Například, Josef Mazur, Pavel Kubištík, Rudolf Teror a další.                

 A do vedení postoupili starší zkušení hráči   Miroslav Vícha, Josef Knob a Josef Rucký.

Ale je třeba říci, že už to nebylo jako na začátku, kdy vládlo nadšení. Zájem jakoby povolil a tíha odpovědnosti ležela jen na několika jedincích. Bez nich by fotbal v Moravici asi skončil.

V roce 1997 se nám podařilo postoupit do III. třídy okresní soutěže. Po dvou letech jsme opět spadli do IV třídy a zpětně jsme se do  III.  třídy vrátili v roce 2000. a v této třídě jsme byli do roku  2007, kdy jsme spadli do IV.třídy a zatím se nám nepodařilo postoupit.

V roce 2004 jsme založili žákovské mužstvo, takže je předpoklad, že bude z čeho doplňovat mužstvo mužů a důstojně reprezentovat naší obec.

 

V dubnu roku 2002 se po dvouletém budování podařilo obecnímu úřadu v Moravici zajistit fotbalistům opravdu kvalitní zázemí, které mohlo svou vybavenosti soutěžit s mnohými městskými areály. Byly postaveny kabiny pro hosty a domácí s odpovídajícím sociálním zázemím, místnost pro rozhodčího, prostorná klubovna i zastřešená venkovní místnost s krbem. Zároveň bylo dáno do provozu oplocené venkovní multifunkční hřiště pro volejbal, tenis,  basketbal a další sporty.  Celý dokončený sportovní areál se dočkal i nového oplocení.     

 

To by v krátkosti bylo o činnosti našeho fotbalového klubu, který v letošním roce slaví 35 výročí založení.

Je třeba při této příležitosti poděkovat všem hráčům, ved.činovníkům, OÚ,  sponzorům a všem, kdo nám jsou  v naší činnosti jakýmkoliv způsobem nápomocni.

 

Sportu zdar a fotbalu zvlášť.